Aktualności
Nowoczesne filtry i układy zmiękczania wodny - doskonałe do wszelakich zastosowań 2018-10-13
Wprowadziliśmy do swojej oferty bardzo nowatorskie filtry, które można zastosować zarówno przy poborach wody z kranu jak i przy instalacji C.O. w nowym i starym budynku.  
GRUNDFOS MQ - wodna pompa 2014-09-24
Niskie ciśnienie wody? Jest na to rozwiązanie - wodna pompa, która umożliwi podniesienie ciśnienia wody w naszej instalacji domowej.
AQUACOMPLUS+ glikolowy gruntowy wymiennik ciepła 2014-09-15
Serwis
Oferta: Piece - kotły

Kocioł czy piec ?

Data dodania: 2012-08-01

Kocioł  – jest urządzeniem do spalania paliw stałych takich jak węgiel,drzewo,brykiet oraz gazowych gaz ziemny i płynny, a także olejowych ( olej opałowy ) w celu podgrzania nośnika ciepła - medium np woda , cyrkulującego w obiegu centralnego ogrzewania.
Kotły nowoczesne wyposażone są w automatyczny podajnik paliwa i wentylator wdmuchujący powietrze do paleniska.Do użytkownika należy jedynie ustawić temperaturę wody na regulatorze, a resztą zajmie się sterownik który utrzyma wybraną wartość temperatury wody. Sterowniki te mają też zabezpieczenie przed przegrzaniem  się wody w instalacji.

W odróżnieniu od pieca, który wytworzone ciepło musi przekazać do otoczenia, kocioł oddaje ciepło substancji przenoszącej je, a podgrzane medium przenoszone jest w inne miejsce, np. do grzejnika lib układów podłogowych lub ściennych , gdzie jest wykorzystywane.

W potocznej nazwie kocioł centralnego ogrzewania błędnie nazywany jest z piecem.

Piec to urządzenie, gdzie wyzwalająca się w czasie spalania energia jest akumulowana w substancji ceramicznej (np. cegła szamotowa). W kotle energia cieplna akumulowana jest w wodzie lub innym płynie, a ewentualnie użyta w budowie kotła ceramika stanowi warstwę izolacyjną. Wodę gotuje się nie w piecu, ale w kotle.


Piec kaflowy w tradycyjnej postaci jest budowany z cegły szamotowej, w postaci słupa obłożonego z zewnątrz materiałem ceramicznym – kaflami. Najważniejszym miejscem jest palenisko. Z wielkości paleniska oblicza się masę pieca (przykładowo palenisku na 6kg drewna powinno odpowiadać 600kg masy akumulacyjnej).

Jako zamknięcie paleniska mogą być wykorzystane drzwiczki żeliwne lub nowocześniej - szyba . Szyby, które stosuje się we wkładach do pieców kaflowych są znacznie grubsze od szyb do wkładów kominkowych lub podwójne (przez szybę wkłady kominkowe emitują ok. 30% ciepła, w piecach kaflowych ok. 10%). Powodem są dużo wyższe temperatury w palenisku pieca kaflowego.

Odbiór ciepła ze spalin realizowany jest w kanałach dymowych, które są przeważnie umieszczone pionowo z boków pieca. W zależności od budowy pieca spaliny po uzyskaniu żaru wypełniają kanały lub w wersji z przełącznikiem muszą przebyć wszystkie kanały, aby wylecieć do komina. Przełącznik służy do ułatwienia rozpalania – otwiera lub zamyka bezpośrednią drogę do komina.

Nowoczesnym rozwiązaniem są również wkłady do pieców kaflowych, które zamiast drzwiczek zawierają szybę. Mogą być również wyposażone w płaszcz wodny lub wymiennik , dzięki czemu piec kaflowy może stać się głównym i jedynym źródłem ciepła.

źródło : Wikipedia

 

ul. Tarnogórska 97, 44-100 Gliwice
tel. 884-8888-13 (play)
e-mail. info@timmler.pl

wykonanie: kotonski.pl
Menu