Aktualności
Nowoczesne filtry i układy zmiękczania wodny - doskonałe do wszelakich zastosowań 2018-10-13
Wprowadziliśmy do swojej oferty bardzo nowatorskie filtry, które można zastosować zarówno przy poborach wody z kranu jak i przy instalacji C.O. w nowym i starym budynku.  
GRUNDFOS MQ - wodna pompa 2014-09-24
Niskie ciśnienie wody? Jest na to rozwiązanie - wodna pompa, która umożliwi podniesienie ciśnienia wody w naszej instalacji domowej.
AQUACOMPLUS+ glikolowy gruntowy wymiennik ciepła 2014-09-15
Serwis
Oferta: Pompy ciepła

Nazwa

Data dodania: 2012-08-22

"pompa ciepła" jest analogiczna do nazwy zwykłej pompy hydraulicznej pompującej medium z niżej położonego zbiornika do wyżej położonego. Obie pompy potrzebują jednak dostarczenia energii z zewnątrz.Jeżeli ciepłe medium płynie zgodnie z kierunkiem naturalnym czyli od wyższej temperatury do niższej, przepływ tego ciepła może być wykorzystany do napędu np. silnika cieplnego, podobnie jak turbina wodna czyli silnik hydrauliczny.

Aby można było przetransportować ciepło w odwrotnym kierunku czyli od temperatury niższej do temperatury wyższej, musimy dostarczyć energię z zewnątrz do jej napędu. W elektrowniach szczytowo-pompowych takie rozwiązanie przy odpowiedniej konstrukcji pompy hydraulicznej i silnika hydraulicznego może być jednym urządzeniem podobnie jak pompa ciepła i silnik cieplny.

Sprężarkowe pompy ciepła realizują obieg termodynamiczny obieg Lindego, który jest odwróceniem obiegu silnika cieplnego. Ciepło jest pobierane przez parujący ciekły czynnik chłodniczy znajdujący się pod niskim ale stałym ciśnieniem tzw. ciepło przemiany fazowej, czynnik chłodniczy np.R410A, amoniak, dwutlenek węgla w parowniku czyli dolnym źródle ciepła, i dalej jako para trafia do sprężarki, gdzie rośnie jej ciśnienie oraz energia. Para pod wysokim, stałym ciśnieniem oddaje ciepło skraplając się w wymienniku ciepła czyli skraplaczu zwanym górnym źródłem ciepła  i czynnik ten w postaci cieczy przez zawór rozprężny gdzie następuje spadek ciśnienia, trafia z powrotem do parownika.

Pompy ciepła wykorzystują jako dolne źródło energię cieplną o stosunkowo niskiej energii i mieści się to w przedziale -4 °C do 25 °C), trudne do innego praktycznego wykorzystania.



Zapraszam do obejrzenia filmu przedstawiającego zasadę działania pompy ciepła



źródło: Viessmann

Pliki do pobrania:

  1. ZASADA DZIAŁANIA POMPY CIEPŁA
ul. Tarnogórska 97, 44-100 Gliwice
tel. 884-8888-13 (play)
e-mail. info@timmler.pl

wykonanie: kotonski.pl
Menu